• 1

Slezina je pro člověka postradatelným orgánem, avšak její poranění může mít smrtelné důsledky. O slezině se často hovoří jako o krevním filtru. To proto, že se zde odstraňují staré červené krvinky (k tomu dochází v tzv. "červené pulpě") a zároveň se zde sleduje a eliminuje přítomnost patogenů v krvi (to se děje v tzv. "bílé pulpě"). Červená a bílá pulpa jsou dvě základní struktury sleziny.

Slezina, nebo ledvina?

Slezina je umístěná v levém podžebří, je obalena pobřišnicí. Váží asi 200 g a svým tvarem připomíná ledvinu. Mnoho mediků si proto při hodinách anatomie plete slezinu s ledvinou. Zdravou slezinu pohmatem nenajdeme, protože leží hluboko v těle, až skoro u páteře.

Slezina má důležitou funkci zejména ve fetálním období, kdy zde probíhá krvetvorba. Teprve až v momentě, kdy se krvetvorba přesouvá do kostní dřeně, přestává slezina tuto funkci vykonávat. K jejímu obnovení ale dochází i v dospělosti, např. v případě onemocnění krvetvorby, kdy se slezina snaží zachránit "alarmující" stav v těle. Proto u některých hematologicky nemocných pacientů můžeme pozorovat výrazné zvětšení sleziny, tzv. splenomegalii.